Jaki dach płaski wybrać – wentylowany czy niewentylowany? Porównanie i porady

Dachy płaskie to oczywisty wybór w przypadku obiektów wielkopowierzchniowych i o charakterze gospodarczym – takich, jak np. hale i magazyny. Dostrzegamy jednak, że stropodachy stają się coraz bardziej popularne także w budownictwie jednorodzinnym. Sprzyja temu wygoda wiele sposób zaaranżowania dachów płaskich, a także moda na styl minimalistyczny. Przystępując do projektowania dachu, trzeba jednak dokonać bardzo ważnego wyboru: czy lepiej zdecydować się na dach płaski niewentylowany czy stropodach wentylowany? Jakie są różnice między tymi dwoma rodzajami konstrukcji?

Dachy płaskie od lat wracają do łask

Dachy płaskie, wbrew pozorom, wcale nie mają jednakowej definicji. Powszechnie uważa się, że stropodach to dach płaski o niedużym nachyleniu. Za maksymalny stopień nachylenia dachu uznaje się próg 20 stopni. Każda taka przestrzeń musi jednak mieć delikatny spadek, między innymi po to, aby umożliwić swobodne pozbywanie się opadów – minimalne nachylenie to ok. 2 – 3 stopnie.

Jeszcze do niedawna dachy płaskie w budownictwie jedno- i wielorodzinnym kojarzone były głównie z sześcianami tworzonymi jeszcze w słusznie minionej epoce. Dzisiaj jednak wiele się zmieniło. Dachy płaskie cieszą się dużym zainteresowaniem osób, które chcą postawić na konstrukcję nowoczesną i wcale nietuzinkową. Są to przestrzenie, które łatwo zaaranżować i wykorzystać (dach płaski użytkowy), a do tego mogą świetnie wyglądać w połączeniu z minimalistyczną stylizacją pozostałych części konstrukcyjnych budynku.

Dachy płaskie dzielą się na wiele różnych rodzajów. Ważnym kryterium jest to, czy dach jest wentylowany czy nie wentylowany – i właśnie ten aspekt omawiamy w niniejszym poradniku.

Podstawowa klasyfikacja stropodachów

Każdy stropodach składa się z kilku podstawowych elementów. Są to konstrukcja nośna, izolacja cieplna, warstwa paroizolacyjna i oczywiście wykończenie hydroizolacyjne zabezpieczające dach przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi. Można jednak wskazać na pewne fundamentalne różnice i to właśnie dzięki nim wyróżnić można trzy główne rodzaje stropodachów: dachy płaskie pełne, stropodachy wentylowane i stropodachy odwrócone.

Pierwszy wariant, czy stropodachy pełne, składają się z warstwy spadkowej, stropu, paro- i termoizolacji, pokrycia zewnętrznego hydroizolacyjnego (najczęściej papa termozgrzewalna lub efektywniejsza membrana). Pełne stropodachy świetnie nadają się do obiektów, które są słabo ogrzewane lub wcale.

Stropodachy wentylowane, o których jeszcze więcej powiemy poniżej, wykonywane są zazwyczaj w budynkach, które będą ogrzewane. Pod względem konstrukcyjnym mamy tu do czynienia z wydzieloną wąską powierzchnią nieużytkową, która wypełniona jest powietrzem. Ostatnim typem są stropodachy odwrócone. To konstrukcja, zgodnie z nazwą której poszczególne warstwy są ułożone na odwrót, niż standardowo. Najpierw więc mamy położoną hydroizolację, następnie izolację cieplną. Takie rozwiązanie sprawdza się dobrze w przypadku niektórych zastosowań takich, jak tarasy czy zielone ogrody dachowe.

Dachy płaskie wentylowane – kiedy warto wybrać ten rodzaj dachu?

Wentylowane dachy płaskie są zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem. Wybiera się je zarówno do obiektów o przeznaczeniu przemysłowym, jak i domów jednorodzinnych. W tym modelu częściej też mamy do czynienia z minimalnie bardziej zauważalnym spadkiem (każdy dach płaski tak naprawdę ma spadek – od 2-3 stopni do 20 stopni).

Częścią nośną konstrukcji wentylowanej jest strop, który powinien być umiejscowiony nad najwyższą kondygnacją. To na nim usytuowana jest konstrukcja podtrzymująca. Strop pełni funkcje zabezpieczenia i oparcia dla całej warstwy spadkowej, dlatego jego zaprojektowanie i wykonanie jest kluczowe dla całego projektu budowy. Warstwa spadkowa stropu najczęściej wykonywana jest z materiałów drewnopochodnych takich, jak sklejka czy OSB. Nad stropem układane jest wielowarstwowe pokrycie dachowe zakończone warstwą hydroizolacji dachu.

Dzięki stworzeniu miejsca na przestrzeń pomiędzy stropem a pokryciem dachy płaskie wentylowane znacznie lepiej radzą sobie z odprowadzaniem nadmiarów wilgoci. Zachodzi bowiem cyrkulacja powietrza. Aby tak było, niezbędne jest stworzenie otworów wentylacyjnych, które powinny być umiejscowione w ściankach kolankowych. Elementy te muszą też być dobrze zabezpieczone, aby do wewnątrz nie dostały się ptaki, ale także insekty (np. osy, szerszenie). Profesjonalnie skonstruowana przestrzeń na powietrze sprawia, że cały dach będzie funkcjonował lepiej. Materiały ociepleniowe dłużej zachowają swoje cenne właściwości, ponieważ nie będzie wilgoci, która z czasem uszkadza pokrycie i ocieplenia.

Płaskie dachy niewentylowane – najważniejsze cechy i wykonanie

Tradycyjny dach płaski niewentylowany pozbawiony jest przestrzeni między stropem a wykończeniem. Nie ma tu wiązarów i pustego miejsca. Zamiast tego cała konstrukcja jest ze sobą ściśle i szczelnie połączona – każda warstwa kładziona jest bezpośrednio na innej, a wszystko do siebie przylega. Na stropie najczęściej wylewa się warstwę spadkową z betonu. Następne kroki są standardowe. Wykonujemy paroizolację i warstwę termoizolacyjną (styrodur, polistyren, poliuretan, wełna mineralna). Po ociepleniu kładzione jest całe pokrycie dachowe. Najczęściej wykańczamy dachy płaskie za pomocą wielowarstwowo układanej papy bitumicznej. Innym, ciekawszym i efektywniejszym rozwiązaniem, jest zastosowanie hydroizolacji zewnętrznej w postaci membran płynnych. Sposób ten zalecany jest przede wszystkim obiektom wielkopowierzchniowym, ale sprawdzić się może także w innych zastosowaniach.

Jak widać, wybór rodzaju dachu płaskiego wcale nie jest taki trudny. W praktyce wszystko zależy jednak od warunków i przeznaczenia obiektu.

Szukasz wykonawcy dachów płaskich? Sprawdź nas!

telefon

+48 512 450 492
TELEFON

telefon

+48 505 856 333
+48 570 600 707
+48 604 436 979

TELEFON KOSZTORYSANCI

mail

biuro@dachy-zrbzawadzki.pl
E-MAIL