MONTAŻ PŁYT WARSTWOWYCH

SZUKASZ WYKONAWCY MONTAŻU PŁYT WARSTWOWYCH? WYBIERZ ZIS ZAWADZKI! DOJEŻDŻAMY I PRACUJEMY NA TERENIE CAŁEGO KRAJU. POSIADAMY WIELU ZADOWOLONYCH KLIENTÓW.

Elewacje z płyt warstwowych

Obudowy hal, hale stalowe, montaż plyt warstwowych, obornickich

Montaż płyt warstwowych

Budowa hali przemysłowej czy magazynu nie musi trwać miesiącami i nie musi pochłaniać milionów. W biznesie czas i redukowanie kosztów jest najważniejsze. Dlatego warto wybierać rozwiązania, które przyspieszą i optymalizują czas budowy. Takim rozwiązaniem są płyty warstwowe.

Płyty warstwowe – co to jest?

Płyty warstwowe mogą być wykorzystywane na dachach lub jako ściany. Stanowią doskonały materiał osłonowy, który jednocześnie pełni funkcję termoizolacyjną. Można je wykorzystać do budowy: hal magazynowych, centrów logistycznych, obiektów sportowych, chłodni, mroźni, sklepów wielkopowierzchniowych czy też hal produkcyjnych oraz biurowców. Coraz częściej stosuje się je także w budownictwie mieszkaniowym (również przy budowie garaży czy nowoczesnych domów). Możliwość zastosowania płyt wielowarstwowych w różnych obszarach działalności wynika z faktu, że montaż płyt warstwowych trwa nie dłużej niż 6 miesięcy. Jest to o wiele krótszy czas niż w przypadku dotychczas stosowanych technologii tradycyjnej.

Warto wybrać specjalistów od montażu płyt warstwowych

Wybierając płyty warstwowe warto zdać się na wsparcie specjalistów. To oni pomogą dobrać odpowiedni materiał, z którego są one wykonane, a także określą parametry techniczne, które przy prowadzonej formie działalności lub przy ustaleniu miejsca przeznaczenia. Wymagania ta dotyczą przede wszystkim współczynnika przenikania ciepła. W przepisach ujęto wartość parametru dla przegrody, w oparciu o temperaturę wewnątrz pomieszczenia. W zależności od tych parametrów można wybrać płyty montażowe ze styropianem, z wełną mineralną oraz z poliuretanem. Dlatego też, jeśli samodzielnie nie można ustalić najlepszych parametrów, warto poradzić się ekspertów. W ten sposób ma się pełną gwarancję na to, że wybrane płyty warstwowe sprawdzą się i nie ulegną uszkodzeniu. Jednocześnie, należy pamiętać, że wybór nieodpowiedniego modelu, bez weryfikacji parametrów technicznych cała konstrukcja może nie zapewnić pełnego bezpieczeństwa dla wszystkich osób, które korzystają z magazynu czy hali. Jeśli płyty warstwowe nie będą dobrze dopasowane do profilu użytkowania, miejsce, użytkowanie hali może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Dlatego też, jeśli nie ma się doświadczenia lub wiedzy na temat parametrów technicznych lepiej jest skorzystać z pomocy i wsparcia specjalistów. To pozwoli zapewnić pełne bezpieczeństwo i efektywność hali czy magazynu zbudowanego z płyt warstwowych.

Montaż płyt warstwowych krok po kroku

Procedura montażu płyt warstwowych można podzielić na kilka etapów. Po przetransportowaniu płyt warstwowych na miejsce budowy, konieczne jest sprawdzenie jakości wykonania konstrukcji. Ważne jest, aby konstrukcja, gdzie montowane będą płyty warstwowe, jest prosta i stabilna. Jeśli pojawią się jakiekolwiek odchyły w szkielecie, po montażu płyt warstwowych, będą pojawiać się nieszczelności. To może też doprowadzić do powstania efektu fali, czyli że płyty nie będą ustawione w jednej płaszczyźnie. Po zweryfikowaniu jakości konstrukcji, konieczne jest zdjęcie foli ochronnej. Nie należy robić tego wcześniej, niż bezpośrednio przed montażem płyt warstwowych. Nie powinno się zdejmować tej folii po zainstalowaniu płyty.

Przed montażem płyt warstwowych niezbędne jest przyklejenie taśm uszczelniających PES. Powinno się ją umieścić na poszczególnych elementach konstrukcji, w miejscach gdzie płyty warstwowe będą stykać się z okładziną wewnętrzną. Dzięki tym uszczelkom możliwe jest ograniczenie ryzyka występowania uszkodzeń mechanicznych okładzin. Do montażu płyt warstwowych rekomendowane jest wykorzystanie podnośników podciśnieniowych. Montaż wykonuje się przy pomocy łączników w wskroś, czyli tak aby przechodziły przez całą grubość płyt, aż do konkretnego elementu konstrukcji. Instalując kolejne płyty warstwowe należy pamiętać o tym, by prawidłowo docisnąć płyty. W ten sposób można zapewnić pełną szczelność wszystkich elementów. To ogranicza możliwość występowania tzw. mostków termicznych. Te miejsca, które płyty łączą się ze sobą bez zamków, muszą być dodatkowo uszczelniono. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu niskoprężną pianką poliuretanową. Ostatni etap to instalacja obróbek maskujących, czyli styki, naroża, wiatrownica oraz kalenice i cokoły.

Zasady najważniejsze

Decydując się na montaż płyt warstwowych, konieczne jest przestrzeganie szeregu zasad. Jedną z nich jest rozpoczęcie budowy przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. Montaż płyt warstwowych powinien przebiegać przy niskiej wietrzności. W czasie montażu nie powinna być większa niż 4° w skali Beuforta (9m/s). Wynika to z niewielkiego ciężaru płyt, a co za tym idzie, jeśli będzie wiał silny wiatr, trudno będzie utrzymać stabilność, co utrudni budowę. Dodatkowo, płyty należy instalować w kierunku przeciwnym do głównego kierunku wiatru. Dzięki temu, konstrukcja nie ulegnie uszkodzeniu, gdy wiatr będzie zbyt silny. Płyty warstwowe nie mogą być także instalowane w czasie opadów atmosferycznych (deszcz, śnieg) i w czasie gęstej mgły. Temperatura nie powinna być niższa niż 0°C i nie wyższa niż 25°C. Prace prowadzone z wykorzystaniem mas uszczelniających musi być prowadzona, gdy temperatura powietrza jest nie niższa niż 5°C. Może to prowadzić do późniejszego występowania większych obciążeń termicznych.

Każdorazowo, montaż płyt warstwowych musi być przeprowadzony zgodnie z dokumentacją wykonawczą oraz specjalnie przygotowanymi rysunkami wykonanymi przez producenta płyt warstwowych lub osoby odpowiadające za projekt.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając firmę specjalizującą się w montażu płyt warstwowych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na doświadczenie pracowników, na specjalistów, którzy dla firmy pracują oraz na wyposażenie i dostępne narzędzia. Budując konstrukcję z płyt warstwowych niezbędne jest bowiem przestrzeganie ustalonych norm, przepisów i parametrów technicznych. Do montażu należy wykorzystywać właściwe narzędzia, a pracownicy powinni korzystać z zabezpieczeń i rozwiązań ułatwiających transport i montaż płyt warstwowych. Ważne jest, aby firma i zatrudnieni w niej pracownicy mieli dostęp do rusztowań stałych i jezdnych, do podnośników czy dźwigów. Tylko w przypadku, gdy do montażu płyt zatrudni się specjalistów z właściwymi narzędziami, zyskuje się pełną gwarancję, że konstrukcja będzie przygotowana zgodnie z obowiązującymi standardami. To z kolei pomaga wyeliminować ryzyko zawalenia się magazynu czy hali. Redukuje się także ryzyko uszkodzeń konstrukcji pod wpływem oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeśli pracownicy odpowiedzialni za montaż płyt warstwowych nie uwzględnią wszystkich parametrów, może się okazać, że silny wiatr czy nadmierne opady deszczu czy śniegu uszkodzą pomieszczenia do tego stopnia, że praca w tym miejscu będzie niemożliwa.

Na poziom bezpieczeństwa wpływa także typ wykorzystanych płyt warstwowych. Jeśli nie będą one dopasowane do profilu prowadzonej działalności, może się okazać, że na skutek wielogodzinnego użytkowania, pomieszczenie nie będzie bezpieczne dla pracowników lub płyty warstwowe zniszczą się. Z tego też względu, projektując halę czy magazyn, niezbędne jest ustalenie jakie prace będą wykonywane, jakie urządzenia będą w środku pracować oraz jakie materiały będą w niej powstawać lub będą tam przechowywane. Ustalenie tych wszystkich czynników pozwoli na wybór płyt warstwowych dopasowanych do konkretnego profilu działalności. Dzięki temu, pracownicy wykonujący swoje obowiązki nie będą musieli obawiać się o ewentualne uszkodzenia. Zyskuje się też pewność, że hala nie będzie stanowić zagrożenia dla osób, które w jej wnętrzu przebywają. Wszystko to sprawia, że  decydując się na montaż płyt warstwowych warto zweryfikować kwalifikację i poziom wiedzy zatrudnianych pracowników.

Niezależnie od profilu działalności firmy, zakresu i charakteru wykonywanych prac oraz czasu trwania codziennych obowiązków, zadaniem nadrzędnym pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, przebywającym w hali pracownikom. Dlatego też wybierając typ płyt warstwowych, nie należy kierować się jedynie optymalizacją kosztów. Kluczowe jest tutaj również zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa każdemu pracownikowi.

Niskie koszty, łatwość zmian

Zaletą montażu płyt warstwowych jest niski koszt instalacji,  a tym samym niskie koszty budowy hali czy magazynu. Jest to szczególnie istotne, gdy przedsiębiorca nie dysponuje dużym budżetem, a potrzebuje miejsca na prowadzenie swojej działalności lub chce ją znacznie poszerzyć. Dodatkowo również, jest to doskonały sposób dla tych podmiotów, które rozpoczynają swoją działalność, ale myślą o rozbudowie danego miejsca w przyszłości. Dzięki płytom warstwowym, proces poszerzenia i rozbudowy hali czy magazynu jest zdecydowanie mniej kosztowny, a co za tym idzie inwestycja ta nie obciąży budżetu firmy w nadmiernym stopniu. Co ważniejsze, proces budowy czy rozbudowy może trwać nie więcej niż 6 miesięcy. To z kolei sprawia, że inwestor nie musi obawiać się całkowitego przerwania procesu produkcji lub zaprzestania dotychczas prowadzonej działalności. Rozbudowa może przebiegać zdecydowanie krócej, jeśli zatrudniona firma będzie w stanie przygotować plan rozbudowy, który nie będzie kolidował z pracą w innej części hali. Jest to ważne dla tych podmiotów, którym zależy na czasie lub które dążą do tego, aby potencjalni klienci czy kontrahenci nie odczuli nadmiernie podejmowanych działań modernizacyjnych. W ten sposób ogranicza się także ryzyko zmniejszenia dochodów lub całkowitego zatrzymania produkcji, co niekorzystnie wpłynęłoby na stan finansów przedsiębiorstwa.

Decydując się na płyty warstwowe, bez większych trudności stworzy się konstrukcję, która będzie w pełni bezpieczna i trwała. Jednocześnie będzie łatwa w demontażu i ewentualnym poszerzaniu. Dzięki temu, wraz z rozwojem firmy, powierzchnię można modyfikować i dopasowywać ją do bieżących potrzeb. Wszystko to bez znacznych nakładów finansowych oraz bez konieczności zatrzymywania produkcji na kolejne miesiące. Montaż płyt warstwowych to oszczędność czasu oraz optymalizacja wydatków, o której powinien myśleć każdy właściciel przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Szukasz specjalisty od montażu płyt warstwowych? Sprawdź ZiS Zawadzki!

telefon

+48 512 450 492
TELEFON

telefon

+48 505 856 333
+48 570 600 707

TELEFON KOSZTORYSANCI

mail

biuro@dachy-zrbzawadzki.pl
l.zawadzki@dachyzawadzki.pl

E-MAIL