Dachy płaskie – budowa, przeznaczenie i zalety

Dachy płaskie powszechnie stosuje się w budownictwie przemysłowym, ale coraz popularniejsze są także w domach jednorodzinnych. Główną zaletą dachów płaskich jest to, że mogą być doskonale zaaranżowane, np. jako taras nadachowy lub zielony ogród. Co trzeba wiedzieć o dachach płaskich?

Dachy płaskie – konstrukcja i budowa

Dachy płaskie są przegrodami składającymi się z kilku, najczęściej z czterech, warstw. Stopień nachylenia dachu płaskiego wynosi od 2%-3% do nawet 20%. Zaleganie śniegu i wody jest niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia pokrywa, dlatego na przekór nazwie nie spotyka się dzisiaj dachów płaskich, które byłyby faktycznie całkowicie płaskie. Kierunek spadków może być jednak zaprojektowany zarówno na zewnątrz (częściej) lub do wewnątrz (rzadziej) w przypadku odpływu śróddachowego.

Płaskie dachy składają się z wielu warstw. Konstrukcję stanowi zwykle płyta żelbetowa, podobna do stropu lub taka sama, ale zaprojektowana z uwzględnieniem obciążenia zalegającego śniegu i wpływu warunków pogodowych. Kolejnym elementem konstrukcyjno-funkcyjnym jest paroizolacja. Od strony zewnętrznej dach pokryty jest warstwą hydroizolacji w formie papy termozgrzewalnej lub estetyczniej wyglądającej membrany. Powłoka musi być silna, mieć dobre właściwości wytrzymałościowe pod kątem odporności termicznej, a także powinna być elastyczna. Wyróżnia się także warstwę spadkową, często wykonaną z elementu dociskowego oraz warstwę dociskową, najczęściej tworzoną ze żwiru. To właśnie dzięki tej ostatniej części całość jest osadzona stabilnie i może wytrzymać nawet bardzo silne podmuchy wiatru. Oczywiście wewnątrz każdego dachu płaskiego powinna znajdować się jeszcze termoizolacja, czyli zabezpieczenie termiczne. W zależności od budynku i preferencji  własnych wykonuje się je z twardszych materiałów sztucznych, np. styroduru, pianek, poliuretanu, albo wełny mineralnej, która ma najlepsze właściwości termiczne. Sposób zaprojektowania i wykonania warstwy termoizolacyjnej dachu płaskiego będzie decydował o komforcie cieplnym i ekonomiczności ogrzewania budynku (wysokość naturalnych strat ciepła).

Rodzaje pokrycia dla dachów płaskich

Od wielu lat obserwuje się powrót wykorzystania dachów płaskich w budownictwie jednorodzinnym. Niegdyś uznawane za symbole poprzedniej epoki, dzisiaj budynki z dachami płaskimi są świetnie zagospodarowane i atrakcyjnie zaprojektowane. Dom z dachem płaskim będzie idealnym dla wielu stylów aranżacyjnych, w tym modnego dziś stylu modernistycznego i skandynawskiego.

Stropodachy są wdzięczne estetycznie, ponieważ sam wygląd dachu jest niewidoczny z perspektywy zewnętrznej. Zarówno dla wyglądu, jak i bezpieczeństwa oraz funkcjonalności, należy dobrać odpowiednie pokrycie dachu płaskiego. Powinno być ono szczelne, trwałe i wytrzymałe. Musi sprostać sporemu nagrzewaniu się w okresie letnim i wielodniowym zaleganiu śniegu w okresie zimowym. Jeżeli dach ma być przestrzenią użytkową, to podłoże musi nadawać się do takiej aranżacji, np. pokrycia kaflami.

Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do stworzenia pokrycia stropodachu są papy bitumiczne. Wyłożenie nimi przestrzeni nigdy nie zagwarantuje jednak takiej równości, jak skorzystanie z membrany płynnej. Ostatnie rozwiązanie częściej jest wybierane do wykańczania powierzchni wielkoobszarowych, ale znajduje też zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym. Ponadto trzeba pamiętać, że wciąż istnieje możliwość wyłożenia takiego dachu blachą płaską lub blachodachówką. Istnieją aranżacje stylistyczne, które świetnie wykorzystują te materiały do osiągnięcia nietuzinkowych efektów wizualnych.

Stworzenie zielonego ogrodu na dachu płaskim

Dach płaski można zagospodarować na szereg różnych sposobów. Jednym z nich jest posłanie roślinne. Zielony dach będzie doskonale się prezentował z perspektywy. Najlepszy efekt zyskamy wówczas, gdy część dachu przeznaczymy na obszar użytkowy, np. mały, nadachowy taras, a część na ogród wypełniony zielenią.

Wykorzystanie stropodachu jako miejsca na nasadzenia zieleni będzie opłacalną decyzją także pod względem finansowym. Normy MPZP w zakresie przestrzeni biologicznie czynnej ostatnimi czasy uległy znacznemu zaostrzeniu. Nie wiadomo, czy w przeciągu kilku lat sytuacja nie będzie jeszcze bardziej rygorystyczna. Tymczasem warto pamiętać, że ogrody zielone na dachach płaskich częściowo kwalifikują się jako przestrzeń biologicznie czynna, a więc pozytywnie wpływają na wynik pod względem norm MPZP. Sposób obliczenia jest dość łatwy – połowa powierzchni całego dachu zielonego może być kwalifikowana jako przestrzeń biologicznie czynna.

Zalety dachów płaskich

Dachy płaskie mają bardzo wiele zalet. Do najważniejszych zaliczyć należy wysokość kondygnacji pod dachem i akumulację cieplną. W pierwszym przypadku chodzi o przestrzeń niezakłóconą skosami. Chociaż skośne ściany podobają się wielu osobom, to bez wątpienia pozostają wciąż niepraktyczne – znacznie trudniej je dobrze zaaranżować. Niezmiennie będą też codzienną zmorą osób wysokich. W przypadku dachu płaskiego naturalnie problem ten nie występuje.
Dobrze zaprojektowany dach płaski będzie także odpowiednio zatrzymywał ciepło wewnątrz budynku. Samo wykonanie takiego dachu w wielu przypadkach może być tańsze, niż opracowanie dachu skośnego. W przypadku potrzeby renowacji lub napraw dostęp do danego elementu będzie znacznie prostszy. Co więcej, jedynie stropodachy dają możliwość tak szerokiej aranżacji powierzchni na dachu oraz łatwej nadbudowy. Jeśli zechcemy dobudować do domu kolejną kondygnację, to tylko stropodach umożliwi zrobić to w miarę bezproblemowo.

Szukasz wykonawcy dachów płaskich? Sprawdź nas!

telefon

+48 512 450 492
TELEFON

telefon

+48 505 856 333
+48 570 600 707
+48 604 436 979

TELEFON KOSZTORYSANCI

mail

biuro@dachy-zrbzawadzki.pl
E-MAIL