Dachy płaskie – zalety, zastosowanie i najważniejsze informacje

Stropodachy są bardzo popularnym rozwiązaniem, a na skutek nowoczesnych technologii są jeszcze bardziej praktyczne. O czym należy pamiętać, wybierając dach prosty? Czym charakteryzuje się konstrukcja, w jakich sytuacjach najlepiej zdecydować się na stropodach i jak wykonać hydroizolację? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

Charakterystyka dachów płaskich i ich nieograniczone możliwości

Na wstępie warto zacząć od tego, że dachy płaskie… wcale nie są do końca płaskie. To konstrukcje, które nie są wyłącznie dachem, ale zarazem stropem dla ostatniej kondygnacji budynku (stąd też nazwa: stropodachy). Żaden poprawnie skonstruowany dach nie jest całkowicie płaski. Spadek połaci powinien oscylować pomiędzy 3 – 11 stopni. Wiele zależy od używanej technologii – w niektórych sytuacjach dopuszczalny jest większy kąt.

Spadki dachu powinny być usytuowane na zewnątrz budynku, ale istnieje także możliwość instalacji do wewnętrznej. Zachowanie kąta spadkowego jest o tyle istotne, że znacznie ułatwia to spływanie deszczówce oraz minimalizuje ewentualne negatywne zagrożenia wynikające z zalegającego śniegu.

W przeciwieństwie do dachów skośnych stropodachy są bardzo wdzięczną konstrukcją, dającą możliwość całościowego lub częściowego zagospodarowania przestrzeni. Przyda się to zwłaszcza wtedy, gdy działka pod budowę domu nie jest zbyt duża. To także dodatkowa przestrzeń rekreacyjna – np. jako alternatywa względem balkonu. Zastosowań i zalet jest znacznie więcej. Przykładowo, pomimo tego, że optymalny kąt nachylenia pod panele fotowoltaiczne wynosi 45 stopni, a więc dach skośny wydaje się być lepszym rozwiązaniem, to właśnie stropodachy są najbardziej uniwersalne i polecane dzięki praktycznie dowolnemu usytuowaniu ich tak, aby były skierowane na stronę południową.

Konstrukcja stropodachów wentylowanych

Najpopularniejszym wariantem dachu płaskiego jest stropodach wentylowany, którego głównym elementem nośnym jest wytrzymały strop. W nim też usytuowany jest otwór wentylacyjny, zapewniający odpowiednie warunki w zakresie wilgotności. Konstrukcję zazwyczaj wykonuje się z elementów drewnianych lub prefabrykowanych kotwic. Pokrycie to materiały termoizolacyjne i hydroizolacyjne, które najczęściej układane są wielowarstwowo. Pod pokryciem standardowo umieszczone jest ocieplenie, które także może być wielowarstwowe. Jeśli chodzi o wybór materiałów, to najczęściej można mówić o styropianie, styrodurze lub wełnie mineralnej.

Warto zwrócić uwagę na sposób zewnętrznego zabezpieczania stropodachu przed wilgocią. Najbardziej popularne pod tym względem są maty bitumiczne. Papy termozgrzewalne są tanie, ale po wielu latach intensywnego nasłonecznienia będą traciły swoje właściwości. Ze względu na relatywnie płaską konstrukcję idealną metodą może okazać się położenie membrany płynnej. Tego rodzaju membrany, np. Isomat, mogą być nakładane manualnie wałkiem lub aplikowane za pomocą dynamicznego agregatora (metoda natryskowa). Gwarantują świetne parametry nie tylko w zakresie hydroizolacji, ale także poprawy odporności mechanicznej stropodachu.

Jeżeli szukasz produktów i technologii związanych z konstrukcjami dachowymi, metod hydroizolacyjnych i paroizolacyjnych, to doskonale trafiłeś. Przejdź do naszej oferty, aby zapoznać się, jakie rozwiązania przygotowaliśmy!

Szukasz wykonawcy dachów płaskich? Sprawdź nas!

telefon

+48 512 450 492
TELEFON

telefon

+48 505 856 333
+48 570 600 707

TELEFON KOSZTORYSANCI

mail

biuro@dachy-zrbzawadzki.pl
l.zawadzki@dachyzawadzki.pl

E-MAIL