Jak zaprojektować hydroizolację dachu płaskiego? Poradnik krok po kroku

Zabezpieczenie dachu przed wodą i wilgocią to jeden z najistotniejszych kroków. Hydroizolacja musi być zaplanowana na etapie projektowym. Wykorzystanie odpowiednich narzędzi i technik izolacyjnych przełoży się na wyższy komfort, nierzadko lepsze właściwości termiczne, a przede wszystkim uchroni przed koniecznością modyfikowania izolacji w przyszłości, co może być kosztowne. Jak się do tego zabrać odpowiednio? O czym należy pamiętać przy projektowaniu izolacji dachu płaskiego? W tym artykule poznasz wszystkie branżowe szczegóły.

Projekt izolacji wodochronnej dachu domu – wytyczne DAFA

Projektowanie domu od A do Z to zadanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy. Jeśli jednak chcemy mieć większy udział w tym, jak będzie wyglądała nasza nieruchomość, warto na początku sięgnąć po literaturę branżową oraz oficjalne wytyczne. Przy projektowaniu izolacji dachu płaskiego konieczne jest zapoznanie się z „Wytycznymi do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytycznymi dachów płaskich DAFA”. Wszystkie wznoszone konstrukcje tego typu powinny być zgodne z normami opracowywanymi przez Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA.

Projektowanie hydroizolacji dachu – od czego zacząć?

Pierwszym kryterium, wyznaczającym sposób wykonywania izolacji dachów płaskich, jest docelowe zastosowanie tej powierzchni. Wyróżniamy dachy płaskie nieużytkowe i dachy płaskie użytkowe. Te pierwsze są nieobciążone dodatkową zabudową ani wykorzystywaniem, dlatego mogą być projektowane jako przestrzeń do dachów tradycyjnych, ozdobnych lub zielonych. Podstawowe obciążenie, które w tym przypadku ma znaczenie, to ciężar własnych elementów konstrukcyjnych dachu oraz naturalne obciążenia sezonowe, np. śnieg, oddziaływanie wiatru. Z kolei w przypadku dachów użytkowych wymagane jest zastosowanie dedykowanych, wytrzymalszych rozwiązań. Powierzchnia musi sprostać obciążeniu. Co ważne, do tej grupy zazwyczaj zaliczymy także dachy, na których montowane są tak popularne obecnie instalacje fotowoltaiczne.

Kolejnym ważnym kryterium jest stopień pochylenia dachu płaskiego. Wbrew nazwie trudno znaleźć idealnie płaski dach (były on zresztą niepraktyczny i nie jest to konstrukcja zalecana). Stopień pochylenia mniejszy niż ok. 1 stopień dedykowany jest tylko do specjalistycznych rozwiązań. Standardowe odchylenie dachów płaskich domów jednorodzinnych wynosi ok. 10 – 15 stopni.

4 warstwy izolacji dachu płaskiego

Powszechnie uznaje się, że najbardziej odpowiednią konstrukcją dla dachów płaskich są izolacje pokrycia złożone z łącznie czterech głównych warstw. Pierwsza warstwa to powłoka konstrukcyjna, która odpowiada przede wszystkim za stabilność. Popularnie stosowane są płyty żelbetowy, blachy trapezowe, ale także inne rozwiązania.

Następna warstwa to paroizolacja dachu płaskiego. To bardzo istotny element, który zapobiega dyfuzji pary wodnej, która mogłaby uszkadzać cały system dachowy. Przestrzeni paroizolacyjnej używamy przede wszystkim do dachów niewentylowanych, ale w przestrzeniach, w których mamy miejsce na cyrkulację powietrza, też możemy nierzadko ją zastosować. Warstwa ta powinna być jednak układa dość luźno, może być częściowo lub całkowicie przytwierdzona do podłoża. W praktyce do paroizolacji dachów płaskich często korzysta się ze specjalnych folii PE. Dla połączeń zakładkowych upewnijmy się, że będą w pełni uszczelnione. Kolejną warstwą izolacji dachu termoizolacja i hydroizolacja, o których piszemy poniżej.

Termoizolacja dachu płaskiego

Izolacja cieplna, czyli termoizolacja, to zespół zabezpieczeń, który będzie odpowiadał za stopień przenikania ciepła z budynku na zewnątrz. Im skuteczniejsza będzie termoizolacja dachu, tym bardziej ekonomiczne będzie zapewnienie optymalnych warunków cieplnych wewnątrz.

Pianowe płyty termoizolacyjne, styropian lub styrodur to najpopularniejsze i główne materiały do ocieplania dachów płaskich. Warto pamiętać przy projektowaniu, by długość każdej z krawędzi sztywnych płyt cieplnych nie była większa niż 1,25 metra. Każda płyta termoizolacyjna nie powinna mieć większej powierzchni niż jeden metr kwadratowy.

Płyty ze szkła piankowego, które także są popularnym rozwiązaniem termoizolacyjnym, powinny być przytwierdzone za pomocą kleju na jednorodnej powierzchni. Trzeba wcześniej zadbać o odpowiednio równe i wypoziomowane podłoże tak, aby warstwy były ze sobą idealnie połączone i szczelne. Warstwa izolacja termicznej powinna być ułożona pod warstwą ochrony przeciwwodnej, gdyż w innym przypadku będzie ona wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych.

Projektowanie hydroizolacji dachu płaskiego

Każde wykończenie dachu powinno obejmować zabezpieczenie zarówno przed utratą ciepła, jak i wodą opadową oraz warunkami atmosferycznymi. Hydroizolacja dachu płaskiego musi chronić wewnętrzne warstwy przed dostawaniem się wilgoci. Najbardziej istotne na etapie projektowym jest wybranie materiału hydroizolacyjnego oraz rozplanowanie prac tak, aby uwzględnić szczególne uwarunkowania oraz ewentualne obciążenia. W przeciwnym razie zagrożona będzie szczelność całego systemu izolacyjnego. Najczęściej wykorzystywanym tworzywem do kładzenia hydroizolacja nadachowych jest papa termozgrzewalna do dachów płaskich. Wbrew pozorom jednak papa papie nierówna, dlatego warto dokładnie porównać różne produkty. Liczą się zwłaszcza takie parametry, jak dedykowana grubość papy, giętkość w niskich temperaturach, wytrzymałość na wysokie temperatury i osnowa.

Bardzo dobrym rozwiązaniem do większych powierzchni będzie pokrycie dachu płaskiego płynną membraną. Taka warstwa hydroizolacyjna będzie całkowicie szczelna, a jej rozprowadzenie jest wyjątkowo proste – wykorzystuje się bowiem metodę natryskową. Przy planowaniu projektu wykończenia i izolacji dachu warto jednak skorzystać z konsultacji z zewnętrzną firmą, dzięki czemu możemy uniknąć ewentualnego błędu, który zostałby przeoczony.

Szukasz wykonawcy dachów płaskich? Sprawdź nas!

telefon

+48 512 450 492
TELEFON

telefon

+48 505 856 333
+48 570 600 707
+48 604 436 979

TELEFON KOSZTORYSANCI

mail

biuro@dachy-zrbzawadzki.pl
E-MAIL